Stare de alertă în judeţul Bacău din cauza gunoaielor
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Bacău a decis, pe data de 2 mai 2026, să declare stare de urgenţă în judeţ, ca urmare a unei situaţii critice generate de lipsa serviciului de salubritate pentru 65 de localităţi. Această măsură este valabilă pentru o perioadă de 30 de zile, adică până pe 1 iunie 2026. Printre oraşele afectate se numără municipiile Oneşti, Moineşti şi Dărmăneşti, care se confruntă cu o acumulare alarmantă de gunoaie.
Declaraţia privind starea de urgenţă a fost promulgată datorită „eșecului utilităţii publice, respectiv întreruperea serviciului de salubrizare”. Problema a apărut după expiraţia contractului cu operatorul de salubritate responsabil de aceste servicii, iar o nouă licitaţie pentru un contract continuu nu a fost iniţiată la timp. Astfel, 62 de comune şi 3 oraşe din judeţul Bacău se află în această situaţie precară.
Autorităţile locale sunt acum nevoite să găsească soluţii rapide pentru a remedia criza de salubritate, având în vedere impactul semnificativ asupra sănătăţii publice şi asupra mediului de trai al locuitorilor din zona afectată.
